CTP, înainte de alegerile prezidenţiale din Franţa: „Macron a zbârcit-o. A crezut el că îl determină pe Putin să renunţe şi l-a determinat pe dracu. A pierdut”

Jurnalistul Cristian Tudor Popescu (CTP) a făcut o analiză a şanselor candidaţilor la preşedinţia Franţei, înainte de alegerile de duminică, şi spune că preşedintele în funcţie Emmanuel Macron a pierdut puncte importante din aroganţă, pentru că s-a încăpăţânat să comunice foarte mult cu Putin.

CTP spune că aroganţa lui Macron l-a făcut să creadă că poate fi el liderul politic salvator care să-l determine pe Vladimir Putin să încheie războiul din Ucraina, în ciuda avertismentelor venite de la ceilalţi şefi de state din UE şi chiar din SUA, dar tactica s-a întors împotriva sa şi a avut numai de pierdut din punct de vedere politic.

„În Franța, președintele Macron a zbârcit-o. Și din aroganță. Nu e prost deloc Macron, este al doilea președinte intelectual autentic pe care-l văd eu, după Barack Obama. În general, politicienii nu au treabă cu intelectualitatea. El e un intelectual autentic. Dar aroganța din el l-a făcut să creadă că el o să fie un soi de… cel mai mare om politic al Europei, care va reuși să aranjeze lucrurile și va evita războiul prin intervenția lui extraordinară și asta-l va face să câștige atât în ochii Europei, ai lumii, cât și ai francezilor.

Loading

Comentarii Facebook

S-ar putea sa te intereseze:

This will close in 5 seconds

Verified by MonsterInsights