Călin Georgescu încă nu acceptă decizia CCR de anulare a alegerilor prezidențiale: Sunt deja candidat și discutăm de turul 2, refacerea turului 2

Fostul candidat independent, Călin Georgescu, a anunțat că procesul de la CAB în care sunt analizate contestațiile pe care le-a depus privind anularea alegerilor prezidențiale a fost amânat pentru data de 23 decembrie.

„Așteptăm să fie o decizie justă, justiția să-și facă treaba. Am convingerea că sunt profesioniști și vor lua o decizie justă. Sntem aici pentru a restaura ordinea constituțională. Am convingerea că există procurori și magistrați care știu meserie (…) Sunt deja candidat și discutăm de turul 2, refacerea turului 2”, a declarat Georgescu la ieșirea de la Curtea de Apel București.

Întrebat dacă se așteaptă să fie citat de poliție la fel ca cei despre care anchetatorii spun că ar fi apropiații lui, Călin Georgscu a spus:

„Îmi pare foarte rău și sunt solidar cu toți cei care suferă azi, toți cei care sunt urmăriți, umiliți, batjocoriți pentru simplul fapt că au avut o alegere. Îmi pare rău de ce se întâmplă. Suntem în decembrie, acum 35 de ani s-a murit pentru alegeri libere. Aceste alegeri libere nu mai sunt azi”.

CITESTE INTEGRAL PE STIRIPESURSE

Loading

Comentarii Facebook

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

S-ar putea sa te intereseze:

This will close in 5 seconds

Verified by MonsterInsights