Un medic penumolog din Galați i-a transmis lui Read Arafat un mesaj dur pe Facebook, prin care se oferă să-i dea soluții pentru e preveni răspândirea virusului.
Numărul cazurilor de COVID crește de la o zi la alta, sufocând sistemul medical. Specialștii anunță că valul 3 al pandemiei ar putea fi cel mai dur de până acum, în timp ce autoritățile speră că totul va fi bine.
Un medic penumolog dă soluții pentru criza COVID
În acest context, românii se întreabă dacă vor exista restricții mai dure, dar și ce se întâmplă cu școlile. Singura măsură impusă de autorități este limitarea circulației noaptea, cu o oră mai devreme și mai toți oficialii susțin că totul depinde de cum va evolua situația epidemiologică.
Medicul din Galați susține că în timp ce școlile au fost închise o lungă perioadă de timp, mall-urile au fost arhipline, la fel ca și pârtiile de ski, unde oamenii nu au mai ținut cont de distanțare socială sau purtatul măștii de protecție.
„Bună seara Dl. Arafat!
Ce faceți? Sunteți bine? Bine suntem și noi! Slavă Domnului!
Pandemia cum merge? Vă zic eu. E bine, bine! Chiar foarte bine! 6118 cazuri astăzi!
Școlile?! Închise clar! Mall-urile?! Deschise și PLINE!
Teatrele?! Închise! Pârtiile?! Deschise și arhipline!
Se apropie Paștele! Știți?! O să restrângeți iarăși dreptul oamenilor la religie?! Dar mall-urile, tot deschise? Școlile tot închise?
Citeste continuarea pe StiriDirecte.ro
![]()
